Dota Allstars Forum | Eurobattle | Garena | Map Hack | Rehber
 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Morphling - The Morphling

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
pRo-Examiner
| .. Paylaşımcı Üye .. |
avatar

Mesaj Sayısı : 99
Rep Puanı : 0
Doğum tarihi : 18/02/89
Nerden : Getdota
Oyanadığı Server : euRobattLee
Favori Hero : NeVeRmoRe ..!
İletim : dota Pro Game :D

MesajKonu: Morphling - The Morphling   C.tesi Şub. 06, 2010 10:50 pm

BÖLÜM 1 - Heronun ve Spellerin Tanıtımı


Morphling The Morphling
Menzil: 350 | | Ana Yürüme Hızı: 285 | Öncelikli Özelliği: AGI
Base Statları + Level Başına Aldığı Stat:
Str: 19 + 2 | Agi: 19 + 3 | Int: 17 + 1.5
Damage: 34 - 43 | HP: 511 | Mana: 221
HP Regen: 0.82 | Mana Regen: 0.69
Vuruş Hızı: 1.43 sec (+ 19% IAS) | Armor: 3.7 (18% Reduction)

Base Statlarının Avantajları:
- Level başına gelen statların yüksek olması (toplamda 6.5)
- Blink tarzı bir spell ve Morph özelliği sayesinde öldürülmesinin imkansız olması.
- Late Game'de (oyun sonu) çok güçlü olması.

Base Statlarının Dezavantajları :
- Düşük movement speed'i.
- 4 active skill'i ve mana gereksinimi olan bir hero için düşük intelligence.

Skiller:
[W]aveform

Morphling tıkladığınız yere doğru blinklenirken, yolu üzerinde 200 aoe içindeki herkese damage verir.
Level 1 - 100 damage.
Level 2 - 175 damage.
Level 3 - 250 damage.
Level 4 - 325 damage.
Mana Cost: 140/155/160/165
Cooldown: 10
Waveform ne işe yarar? : Bu skill oyun başında 2 amaca hizmet eder. Birincisi, kısa menzil içinde blink ihtiyacı, ikincisi'de yüksek damage'ıyla şanslı kill'ler yapabilmenizdir.

Adaptiv[e] Strike

Eğer o an Base Strength'iniz (Mesela 25+6 str varsa 25=Base Strdir) Base Agility'nizden büyükse, tıkladığınız ünite 2.6 saniye stun olur ve hafifçe knockback yer. Eğer base Agility'niz Str'den daha büyükse o zaman bu skill düşmana o anki Agility'nizin 2.6 katı + 120 damage verecektir.
Level 1 - 30 + 1.4x Agility damage'ı verir veya düşmanı 1.4 saniye stun eder ve hafifçe knockback eder.
Level 2 - 60 + 1.8x Agility damage'ı verir veya düşmanı 1.8 saniye stun eder ve hafifçe knockback eder.
Level 3 - 90 + 2.2x Agility damage'ı verir veya düşmanı 2.2 saniye stun eder ve hafifçe knockback eder.
Level 4 - 120 + 2.6x Agility damage'ı verir veya düşmanı 2.6 saniye stun eder ve hafifçe knockback eder.
Mana Cost: 100
Cooldown: 20
Adaptive Strike ne işe yarar?: Bu skill'i oyun ortası / sonu almak daha mantıklıdır çünkü morphling'in damage'ını maksimize etmek için stat puanlarına ihtiyacınız var. Dolayısıyla bu skill'e oyun ortalarına kadar vermemeniz tavsiyemdir. Sonrası ise stun ve damage için kullanabilirsiniz. Oyun sonunda agility'niz yükseleceğinden extra, fazla damage verir. Ayrıca str'nizin agility'nizden yüksek olduğu kaçma anlarında stun çok işinize yarar.

[M]orph

Kısaca base str'niz ve agility'nizi birbirine çevirebilme yeteneğidir.
Level 1 - Saniyede 2 STR/AGI
Level 2 - Saniyede 4 STR/AGI
Level 3 - Saniyede 6 STR/AGI
Level 4 - Saniyede 8 STR/AGI
Mana Cost: 20
Cooldown: Yok
Morph ne işe yarar? : Morph heronuza esneklik sağlar. İstendiğinde kuvvetli bir tank, istendiğinde az canlı ama yüksek damage'lı bir damager olabilirsiniz. Combat içinde anında hp çevirerek ölmenizi engelleyebilirsiniz. 4 verilmiş bir morph en iyi damager heroların en acımasız skillerine bile dayanabilecek, sizi 10-15 saniye içerisinde 4 bin hit pointli bir str herosuna çevirebilecektir.

[R]eplicate

Morph düşman veya dost herhangi bir heroyu (kendisi hariç) kopyalar. Ayrıca morph bu kopyaya istediği zaman ışınlanabilir. Kopya normalin %50 damage'ını vurur.
Level 1 - Kopya 30 saniye sonra yok olur.
Level 2 - Kopya 45 saniye sonra yok olur.
Level 3 - Kopya 60 saniye sonra yok olur.
Mana Cost: 200
Cooldown: 120
Replicate ne işe yarar? : Replicate'i, çoklu combatlarda yüksek damage veren, düşmanın birincil hedefi olan dost heroyu kopyalayarak kullanmak onu en efektif kullanma biçimidir. Hem dost heronuzun yüksek damage'ından yararlanır, hem de düşmanı hangi heronun gerçek olduğu hakkında bir süre şaşırtmış olursunuz. Ancak early game'de morph'un ihtiyacı olan stat olduğundan, ultimate'e oyun sonu verilir.


BÖLÜM 2 - Skill Orderı Nasıl Olmalı?

Morphun erken oyunda öncelik duyduğu skiller attribute (+) ve Waveform'dur. Bunun nedeni yüksek mana / hp / agility ihtiyacı ve Waveform'un damage'ının yüksek tutulması gerekliliğidir. Bunun yanında, adaptive strike'ın damage'ı düşük kalacaktır. Ultimate ise Morphlingin oyun başı ihtiyacı olmadığı bir skilldir. Morph ise combat içinde kullanılacak olduğundan kesinlikle gereklidir.

Tavsiye Ettiğim Skill Orderı:
1 - Waveform
2 - Stats
3 - Waveform
4 - Morph
5 - Waveform
6 - Stats
7 - Waveform
8 --> 10 - Stats
11 - Morph
12 --> 15 - Stats
16 - Morph
17 ---> 20 - Adaptive Strike
21 - Morph
22 --> 24 - Replicate
25 Stats


BÖLÜM 3 - Ne Zaman, Hangi İtem Yapılmalı

Morphlinge yapılmasını gerekli olan 2-3 pahalı item olduğu için, item konusunda seçim yapmak zor olmuyor.

Gerekli İtemlar Sırasıyla Şunlardır:
1 ) POWER TREADS

Neden? : Çünkü verdiği movement ve attack speed'le PT, agility herolarının olmazsa - olmazıdır.
2 ) VANGUARD

Neden? : Çünkü oyun başı yapması kolay bir item olan vanguard'ın her bir özelliği ölümcül. Yeteri kadar STR'yi AGİL'e çevirebilmek için gerekli. Erken oyunda düşük bir hp ile gezileceğinden, regeni çok efektif. Yine aynı düşük hp yüzünden, 35 damage block özelliği hayat kurtarır. Ayrıca oyun ortası, mophlingin tower / hero tanklama görevine soyunabilmesi için gereklidir.
3 ) EYE OF SKADİ

Neden? : Çünkü morplingin en önemli açığını, yani düşmanı kovalayamama - yakalayamama açığını en iyi şekilde kapatan itemdır. Ayrıca verdiği yüksek statlar çok işlevseldir. Oyun sonunda morplinge ihtiyacı olan extra hit pointi sağlar.

Yapılması Şart Olmayan, Ama Morplinge Yarayan Diğer İtem Alternatifleri Önem Sırası İle Şunlardır:
1) LİNKEN'S SPHERE

Neden? : Karşıda targeted damage / stun skilleri olan herolar varsa yapılması mantıklıdır. Verdiği +15 all stat, morphlingin ihtiyacıdır. Regen yine başka bir ihtiyacıdır.
2) BUTTERFLY

Neden? : Karşıda hızlı attack speed'li agility veya fazla vuran str heroları varsa, Evasion çok işinize yarayacaktır. Ayrıca verdiği attack speed, Eye Of Skadi'nizi, verdiği yüksek Agility ise Adaptive Strike skill'inizi daha efektif kılacaktır.
3) SANGE&YASHA

Neden?: Çünkü Eye Of Skadi slow efektiyle beraber çalışabiliyor. Ucuza, paranız oldukça item alıp yapabileceğiniz bir item. Bu da ölüm sonunda kaybedilen parayı azaltıyor. Ve elbette movement speed/attack speed bonusu, agility ve str bonusu vazgeçilmez.

4) BRUIZE DO KYANON

Neden? : Çünkü bu item bütün agility herolarına yakışır. Saf damage istiyorsanız Kyanon'dan ötesi yok.

5) MONKEY KING BAR

Neden? : Karşıda Channeling spelli olan crystal maiden, pugna gibi herolar varsa bu item sayesinde channeling speller kesilecektir. Ayrıca yüksek damage ve attack speed bonusu, morph tarafından kullanılabilir.


6) CRYNIUM BASHER:

Bundan iki tane yapmanız yüksek attack speed'inizle düşmanı yarı-stunlock edebilir, kaçmasını veya size vurmasını önleyebilirsiniz.


İtem Sırası:
Tavsiye ettiğim item sırası şöyledir (burada görüntü kirliliği istemediğimden item resimlerini kullanmıyorum):
Oyun açılışında random mode'da
Boots Of Speed + Flask Of Sapphire Water + Stout Shield
Hero seçimli veya repickli mode'da
Stout Shield + Flask Of Sapphire Water

Şeklindedir. Sapphire Water'la, ring alana kadar gecen sürede damage alırsanız heal olunuz. Bundan sonra yapmanız gereken en kısa sürede 900 gold biriktirip Ring Of Health almaktır. Bunun sağladığı regenle artık sık sık base'e dönmek zorunda kalmazsınız. Level 5-7 arası life booster alın. Bu levellarda inventorynizde Vanguard + Boots Of Speed veya Power Treads olmalıdır. Vanguard size yüksek agility ve damage sağlayacak olan morph yeteneğinizi kullanmaya izin verecektir. Bence vanguard yaptıktan sonra creep farm yaparken tüm Base STR'nizi Agility'e çevirmenin bir zararı yoktur. Vanguardı yaptıktan sonra Power Treadsınızı tamamlayıp, Point Booster almalısınız. Sonra paranızı biriktirip 2 adet Ultimate Orb alın ve skadiyi tamamlayın. Daha sonra yapacak ilk item olarak Butterfly veya Linken tavsiyemdir.


BÖLÜM 4 - Morphling Nasıl Oynanmalıdır?

Morphling dotada en fazla doğru zamanda, doğru yerde, doğru seçim yapabilmeyi gerektiren herolardan biridir. Oynanışta pek de önem teşkil etmez ama elbette fazla micro göz çıkarmaz . Önemli olan ise item/skill ve str/agil dengesi tercihleridir. Morp'un gücü ise insanların az canlı bir morphu öldürebileceklerini sanıp, dalmalarından ve kaçmamalarından kaynaklanır. Ancak combatta agilitynizi çevirerek ölmez ve kaçmayan düşmanınızı rahatlıkla öldürebilirsiniz.

Early Game Morphling (level 1-6):
Karşınızda melee veya pasif herolar var ise işiniz rahat, 2v2 ve aktif (damager int vs) herolarıyla takılıyorsanız zordur. Eğer size çok damage vemeye bakmayıp da creep kesmeyle uğraşan düşmanın karşısındaysanız hit pointinizi 400/450 civarı tutun, level atladıkça str'nizi agility'e morph edin. Morph için mana lazım olduğundan gereksiz Waveform atmaktan kaçının, mana harcamayın. Creep kesmeye ve vanguard + pt'nizi en kısa sürede tamamlamaya bakın. Karşıda zeus, krobelus vs tarzı damager intelligence heroları varsa hp'nizi 500-600 civarı tutun. Bunun üstüne çıkarsa str'nizi agility'e morph edin. Saldırmaktan kaçınıp pasif oynayın. Vanguardı tamamladıktan sonra tüm strength'inizi agility'e çevirin. Yüksek damage ve attack speed'inizle hasar yemeden düşmana hasar vermeye, onu domine etmeye, gözünü korkutmaya bakın. Kill yapacaksanız, dost bir heroyla beraber, o tanklarken yapın. Veya az canlı heroların yanına Waveform olarak sürpriz bir şekilde öldürün. Damage almamaya bakın. Eğer saldırı altında ve ölme tehlikesindeyseniz Combat içinde agilty'nizi str'ye çevirin. Eğer bu hamleyi zamanında yapmışsanız ölmeniz zor olacaktır.

Mid-Early Game Morphling (level 7-11)
Artık vanguardınızı ve power treads'ınızı tamamladınız. Üstüne bir de Point Booster aldınızmı, combat içinde mana sıkıntısı çekmezsiniz. Devamlı portal taşıyarak kaçmanız gereken durumlarda agilitynizi str'ye çevirerek base'e portal olun. Level 2 Morp'un hit point artırma hızını çoğu hero sıradan attacklarla, hatta 300/400 vuran büyülerle geçemez. 1. kısımdaki sürpriz killerinizi tekrarlayın. Ayrıca alternatif kill yolu olarak, sizi kesebileceğini düşünen bir düşmana waveform'la saldırın ve vurmaya başlayın. Hit Pointiniz %50 civarına indikten sonra agility'nizi strye çevirin. Düşman genellikle böyle bir durumda bunun farkına varmaz ve vurmaya devam eder. Siz de devam edin ve Waveformun cooldownunun dolmasıyla tekrar waveform olarak işini bitirin. Baktınız düşman ölecek gibi değil o zaman rahatlıkla kaçabilirsiniz.

Mid-Late Game (level 12-16)
Artık skadi'yi bitirdiniz. Üstünüze oyunda hero yoktur. İstediğiniz zaman saldırıp kaçabilen bir herosunuz. Düşmanları yavaşlatarak üslerine kadar kovalayabilirsiniz. Size saldırıyorlarsa üstteki işlemleri uygulayabilirsiniz. Aslında buraya yazacak pek bir şey yok, yapmanız gerekenler basit şeyler.

Late-game (level 17-25..)
Skadi üstüne butterfly baldan tatlıdır . Linken düşman targeted spelleri kestiğinden yakışır. Combat yine üsttekilerin aynısı olarak geçer, bunun yanında Adaptive Strike'ınızı damage'ınızı desteklemek için veya uzaktaki heroları öldürmek içim kullanabilir, Replicate'le düşmanları şaşırtabilirsiniz. Çoklu combatlarda tank işlevi bile görebilirsiniz.
Morphlingde yapılması gereken en önemli şey, ne zaman tehlikede olduğunuzu zamanında analiz edip, ona göre agil --> str çevirmeye başlamaktır. Mesela 4 hero birden sizi bir anda sıkıştırdı, hemen morph'a clicklerseniz, yaşama şansınız oldukça yüksektir herolar sizi stun veya disable(bane'in sleep'i, rhasta'nın shackle'ı, guinso vb) efektlerinden çıkardıkları an waveform'la kaçabilirsiniz. Bunun zamanlaması doğru olduktan sonra kill yapması kolaydır.

BÖLÜM 5 - Morplingin Avantajları Ve Dezavantajları - Morphling Kime Karşı Güçlü, Kime Karşı Ezik?

Morphing'in Avantajları:
Morphlingin en önemli avantajı üstte de söylediğim gibi, morph zamanlaması doğru yapıldığında ölümsüz olmaktır. Bunun dışında yüksek damage kapasitesi, combata kafasına göre girip çıkabilme özellikleri süperdir. Ayrıca düşman sizi kesebileceğini, morphling'un zayıf bir hero olduğunu düşünürken siz onu combatın ortasında morph olarak şaşırtırsınız. Avantajları maddeleyecek olursak :
- Bütün koridorlarda rahat ve etkili bir şekilde oynar.
- Çok İyi bir level başına Stat yükselmesi vardır.
- İki tane birbirinden güzel hayatta kalma özelliği vardır. Morphling ölmez..
- Takım içinde tank veya damager görevlerinin ikisini birden üstlenebilir.
- Yüksek farming potansiyeli vardır.
- Combata hızlı ve beklenmedik bir şekilde dahil olabilir (waveform)
- Karşısında oynayanlar morphlingin sağı solu belli olmadığından zorluk çekerler, tereddüt ederler.
- Dördüncü en hızlı ranged attack animasyonuna (sniper, razor ve vangefuldan sonra) sahiptir.


Morphing'in Dezavantajları:

Dezavantajları ise düşük movement speed, hpnizi düşük tuttuğunuzdan yüksek damage'lı int herolarının başa bela olabilmesi ve kovalama, kaçırmama yeteneğinin olmamasıdır. Bunlardan son saydığım ikisi oyun sonu yapacağınız itemlarla giderilir, böylece neredeyse mükemmel bir heroya sahip olursunuz. Dezavantajları maddeleyecek olursak:
- Yüksek mana kullanıcısı hero ama az manası var.
- 288 gibi kötü bir base movement speed.
- Early Game'de killing blowları(gold) almak, düşük base damage'ından dolayı zordur, bu yüzden str'yi agile morph etmesi gerekir.
- 350 gibi düşük bir attack range.
- İyi oynamak için, hero üzerinde tecrübeli olmak gerekir. Herkesin kolay kolay hakkını verebileceği bir hero değildir.
- Oyun başında düşük hit point.
- Ultimate'i zayıftır.

Morpling'in Antileri:
Morpling'in Doom Bringer'ın ultisi dışında pek bir antisi olduğu söylenemez. Zaten Doom her şeyin antisi olduğundan sorun yok . Ama stunner ve disabler herolara karşı zorlanabilirsiniz çünkü stun ve disable efektleri içinde morph kullanamazsınız. Ancak stun veya disable efektini yemeden hemen önce açacağınız morph bu efektler sırasında da işlemeye devam edeceğinden, bu tarz herolara ve skillere tam olarak anti diyemiyorum.

Dolayısıyla karşısında zorlanacağınız herolar

- Sven / SK gibi stunnerlar
- Doom Bringer
- Rhasta / Bane gibi disablerlar olacaktır.
- 4k hp'niz bile olsa Necrolyte'ın ultisinden kaçış yok
- Drow ve Krobelus gibi silencer'lar kötü bir zamanda silence vururlarsa ölmeniz büyük ihtimal.

Ancak Morphling bütün bu herolara karşı etkinliğini asla yitirmez, hatta onları teke tek veya çoklu combatta alabilir bile. Replayde kasmış bir Skeleton King nasıl ezilir görebilirsiniz. Sizin doğru zamanda doğru karar verme yeteneğinize bağlıdır.

Yukarıda sayılmamış tüm herolarsa morphlingin karşısında güçlü olduğu herolardır.


Farklı kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış,derlenmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Morphling - The Morphling
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Dota Allstars Forum :: DotA Allstars Genel :: Hero Rehberleri-
Buraya geçin: